[LinuxFocus-icon]
Strona G³ówna  |  Mapa Serwisu  |  Indeks  |  Szukaj

Nowo¶ci | Archiwum | Linki | O Nas
[an error occurred while processing this directive]

Witamy w wydaniu Wrzesieñ/Pa¼dziernik 2003 LinuxFocus

reading Linuxfocus Patenty w wiêkszo¶ci przypadków to bardzo z³y pomys³ poniewa¿ promuj± monopol oraz blokuj± naukowy i ekonomiczny postêp. Uogólniaj±c s± dobre dla garstki ludzi i z³e dla spo³eczeñstwa jako ca³o¶ci.

Dlaczego wiêc patenty wogóle istniej±? Odpowied¼ jest prosta: rz±dy i urzêdy patentowe robi± olbrzymie pieni±dze w krótkim czasie. Oczywi¶cie du¿o wiêcej pieniêdzy by³o by zarobionych w d³ugim okresie czasu gdyby patenty nie istnia³y ale perspektywa kilku dolarów prosto do kieszeni wydaje siê zawsze bardziej atrakcyjna ni¿ miliony zarobione na przestrzeni lat.

Dobrym przyk³adem jak ¶rodowisko bez patentów mo¿e promowaæ biznes jest Internet. Je¶li TCP/IP by³by opatentowany wtedy twój komputer w domu z ca³± pewno¶ci± nie by³by zdolny do pracy w sieci, a internet oczywi¶cie by teraz nie istnia³.

Jak dot±d sytuacja w Europie wygl±da tak: "matematyczne rozwi±zania, metody robienia biznesu i tworzenia programów dla komputerów nie podlegaj± patentom." To mo¿e siê zmieniæ. Patenty na oprogramowanie s± szczególnie z³e poniewa¿ ukrywaj± pomys³y. Pomys³y mog± byæ takie same niezale¿nie od szeroko¶ci i d³ugo¶ci geograficznej oraz mog± oznaczaæ praktycznie wszystko. Wiêc zamiast opatentowywaæ specyficzny kszta³t skrzyd³a samolotu mo¿na przecie¿ opatentowaæ "wszystko zdolne do lotu". Mo¿esz zablokowaæ ca³e technologie i rzeczy, o których nawet nie ¶ni³e¶ kiedy pisa³e¶ patent.

Musimy koniecznie unikn±æ takiej sytuacji. W innym wypadku mo¿esz wkrótce zostaæ oskar¿ony za publikowanie tekstów lub oprogramowania, które sam napisa³e¶. Aby zwróciæ uwagê na ten problem strony internetowe s± teraz wy³±czane przez ich w³a¶cicieli. Przy³±cz siê do protestu: http://swpat.ffii.org/group/demo/index.en.html i zamknij swoj± stronê!



Artyku³y LinuxFocus

Programowanie

Grafika

Spo³eczno¶æ

Articles at Linux Gazette
[]

Aplikacje

Podstawy UNIX'a

LinuxFocus Tip

Nie potrzeba programu nessus czy innych skanerów aby sprawdziæ wszystkie otwarte porty na zwyk³ym komputerze bez firewall'a. Wystarczy uruchomiæ "netstat -a". To co siê uka¿e na monitorze bedzie wygl±daæ podobnie do tego co znajduje siê poni¿ej. Odrazu mo¿na zauwa¿yæ w kolumnie "Local Address", które porty s± dostêpne dla po³±czeñ: which ports are available for connections:
netstat -a
Proto Recv-Q Send-Q Local Address   Foreign Address   State      
tcp        0      0 *:login         *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:shell         *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:pop2          *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:pop3          *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:imap2         *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:www           *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:domain        *:*               LISTEN      
...printout continues here...
Mo¿esz nawet pój¶æ krok dalej i sprawdziæ, który program otwiera dany port. S³u¿y do tego komenda "socklist" (normalnie czê¶æ pakietu zwanego procinfo)
socklist
type  port      inode     uid    pid   fd  name
tcp    513       1007       0    448    5  xinetd
tcp    514       1006       0    448    4  xinetd
tcp   6000       1133       0    680    0  X
tcp     80       1076       0    643   16  httpd
...printout continues here...
netstat pracuje na ka¿dym systemie zgodnym z Unix ale socklist to w³a¶ciwo¶æ specyficzna tylko dla Linux'a.


© 2003 LinuxFocus
Kliknij aby zobaczyæ listê kontaktów ludzi tworz±cych LinuxFocus