[LinuxFocus-icon]
Strona Główna  |  Mapa Serwisu  |  Indeks  |  Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
[an error occurred while processing this directive]

Witamy w wydaniu Lipiec/Sierpień 2004 magazynu LinuxFocus.

summer 2004 Pod koniec czerwca w Karlsruhe, w Niemczech miało miejsce spotkanie LinuxTag. Jest to największe wydarzenie Linux'owe w Niemczech oraz jak informuje banner nad wejściem największe w Europie. Jeśli jednak porównać LinuxTag do Francuskiego LSM lub Belgijskiego Fosdem ma ono mniej międzynarodowy charakter. LinuxTag prezentował większość rzeczy (również główna strona http://www.linuxtag.org) w języku niemieckim. Również dało się wyczuć brak tej specyficznej Linux'owej atmosfery towarzyszącej spotkaniom użytkowników Linux'a jak i developerów tego systemu. Była to bardziej wystawa firm. Hp, Novell, Redhat, IBM i wiele innych wystawiło swoje stoiska. Niekomercyjne projekty jak Gentoo, KDE, cinepaint, symlink, ffii ... również się tam znalazły. Łącznie było ponad 100 stoisk. Dobrze było zobaczyć jak ważne miejsce zajmuje i jak istotny jest Linux na arenie światowej, gdzie LinuxTag był po prostu odzwierciedleniem sukcesu tego systemu. Brakowało mi jednak tego entuzjazmu spotkań i warsztatów jaki można odczuć na innych tego typu spotkaniach. Było by dobrze jeśli LinuxTag był by bardziej międzynarodowy i oprócz stoisk oraz prezentacji odbywały się także warsztaty.

Kliknij tutaj aby obejrzeć galerię zdjęć z LinuxTag 2004

-- Guido Socher





Artykuły LinuxFocus.org

Podstawy Unix'a

Rozwój oprogramowania

Aplikacje

Articles at Linux Gazette
[]

Jądro systemu

Administracja systemu


LinuxFocus Tip

HyperTerminal i Linux

Czasem zachodzi potrzeba aby podpiąć się do routera przez port szeregowy czy przetestować modem. Wszystko czego nam trzeba to prosty terminal, który zestawia szeregowe połączenie o zadanej prędkości, bez bitu parzystości, 8 bitów danych, ... itp. Większość dystrybucji systemu Linux oferuje nam minicom czy kermit do tych zadań. Programy te są jednak koszmarne w użyciu jeśli potrzebujemy wykonać tak proste zadania. Konfiguracja ich jest zdecydowanie zbyt skomplikowana.

Oto dwie bardzo dobre alternatywy:

gtkterm:
gtkterm to szeregowy terminal napisany w GTK+. Po prostu uruchom
gtkterm -p /dev/ttyS0
i możesz się komunikować przez port rs232. Aby wybrać numer modemem wpisz ATDTnumertelefonu i naciśnij Enter. Pożyteczną właściwością gtkterm jest to, iż pokazuje stan lini portu RS232 (DTR, RST, CTS, CD, DSR, RI).
gtkterm można znaleźć tutaj http://www.jls-info.com/julien/linux/ (local copy: gtkterm-0.99.4.tar.gz, 276Kb)

cu:
cu to terminal szeregowy uruchamiany z powłoki shell (brak GUI). cu można użyć tak:
cu -l /dev/ttyS0 dir
Aby wyjść z cu napisz: ~.

cu jest częścią pakietu uucp: http://www.airs.com/ian/uucp.html




© 2004 LinuxFocus
Kliknij aby zobaczyć listę kontaktów ludzi tworzących LinuxFocus